Dažnai žmonėms iškyla klausimas, kaip apstatyti virtuvę. Tenka spręsti tikrai nelengvus estetinius ir funkcionalius uždavinius. Ir dažnai nedidelėse gyvenamosiose erdvese.
Virtuvė pirmiausia turėtų būti funkcionali. Galvojant apie patalpos apstatymą ir renkantis baldus, įvertinkite, ar būtinai to daikto reikia ir kodėl. Taip liks tik būtiniausios, funkcionaliausios ir ekonomiškiausios virtuvinių baldų dalys. Virtuvė, beje, kaip ir vonia, brangiausiai atsieinančių investicijų namuose.
Nereikėtų manyti, kad kriauklės vieta, kurią numatė architektas ar statybininkas yra pati geriausia. Tai tokia darbo vieta virtuvėje, kur svarbu neskubėti ir patogiai jaustis. Kruopštus darbas prie kriauklės reikalauja dėmesio ir susitelkimo. Todėl būtina atkreipti į tai dėmesį ir ją įrengti apgalvotai. Turėtų būti pakankamai vietos patogiai atsistoti, pasilenkti prie šalia esančių spintelių. Nėra gerai, kai už nugaros sėdi, ar vaikšto žmonės, kai su jais nėra akių kontakto, nesimato, kas įeina ar išeina iš patalpos.
Darbastaliui tinkamiausia vieta, kur yra daugiausiai natūralaus apšvietimo, išskyrus tuos atvejus, kai virtuvės langai pietų pusėje. Dėl didelių šviesos ir temperatūrų kontrastų nebus patogu ir malonu ruošti maistą. Gaminant maistą svarbu teigiamos emocijos, todėl šviesos neturi būti nei per daug, kad akintų, nei per mažai.
Geriausiai, kai ant darbastalio krinta išsklaidyta šviesa, be gilių šešėlių ir kuo artimesnė naturaliai dienos šviesai, tai nėra tas pats kaip dieninės lempos. Darbastaliui netinkamas bendras virtuvės apšvietimas, todel kad jis daro šešėlius. Tokiu atveju, tektų ieškotis patogesnės darbinės padeties, kad matytumėte tai, ką darote. Darbinėse virtuvės dalyse turėtų matytis pati šviesa, o ne šviestuvas.
Dažnai užduodamas klausimas – jungti virtuvę su benduoju kambariu ar ne? Yra manančių, jog tai dizainerio ar architekto sprendimas, kuriuo reikėtų besąlygiškai tikėti. Nes profesionalai darys, kad žmogui būtų geriau ir patogiau. Tačiau labiausiai tikėtina, jog jie norės, kad erdvėje atsiskleistų baldų formos ar susikurtų „kažkokia“ nuotaika. Taip pat nereikėtų vadovautis banalia „praplečiamų erdvių“ fraze. Pagal Feng Shui metodiką, nesunku suprasti, kokiam žmogaus tipui tinka vienas ar kitas sprendimas. Tačiau yra paprastas būdas apsispręsti patiems. Jei daug ir dažnai ruošiate maistą virtuvėje ir Jums tai patinka daryti, tuomet erdves atskirkite. O jei maisto gamyba yra retas procesas namuose, o ruošiant kavą norisi diskutuoti ir bendrauti, tada erdves galima sujungti ir mėgautis bendravimu.
Kituose straipsniuose bus aprašyta valgomojo stalo vieta virtuvėje. Medžiagos, kurias patartina rinktis perkant baldus. Ir kokią daro įtaką žmogaus savijautai virtuvės sienų bei baldų spalvos.