Darbo aplinka pagal Feng Shui

Darbo aplinkos salygos ir našus darbas pagal Feng Shui

Feng Shui – skirta valdyti aplinką ir joje vykstančius reiškinius. Vienas iš aspektų, lemiančių našų ir kokybišą darbą – tinkama biuro aplinka. Ją galima sukurti pasitelkiant Feng Shui metodiką.

Tačiau visų pirma reikia sulaužyti stereotipus. Feng Shui tai ne mistika, kardų kabinimas ar drakonų piešimas ant sienų. Tai – gamtos mokslas, kurio metodika skirta valdyti aplinką. Metodika akcentuoja esminį šio meno principą – suvaldyti žmogaus emocijas darbo vietoje. Tam, kad darbuotojas atliktų darbą „neįsiveldamas” į emocijos pliūpsnius, turi būti sudarytos komfortškos darbo sąlygos.
Nėra universalaus sprendimo, kaip įrengti darbo vietą, ji sukuriama pagal tam tikrus pagrindus. Išskiriami išoriniai ir vidiniai aspektai. Bet šį kartą aptarsime penkis vidinius.

Grynas oras ir jo įtaka darbui

Kad darbas būtų našus, reikalingas pakankamas oro kiekis, kuris nuolat keistųsi. Klaidinga manyti, jeigu darbo erdvė didelė, tai ir oro kiekis pakankamas. Kiekvienoje darbo vietoje privalo būti tinkama ventiliacijos sistema, kuri ištrauktų ir paduotų šviežią orą. Galimybė praverti langą ir tokiu būdu įleisti oro, nėra tinkama išeitis.
Darbuotojai, negaunantys švaraus oro, laikui bėgant praranda gebėjimą analitiškai ir logiškai mąstyti. Kodėl dažnai sakoma, jeigu nesiseka dirbti, išeik pasivaikščioti? Tik dėl to, kad darbo vietoje nėra gryno oro.

Natūralus ir dirbtinis apšvietimas darbo aplinkoje

Darbo vieta nebus gera, esant tik erdvei ir orui. Todėl viena iš svarbiausių sudedamųjų dalių, būtinų darbo aplinkoje, tai – natūralios šviesos kiekis. Be jos dirbančio žmogaus energija greitai senka. Prisiminkime, kaip mus tonizuojančiai veikia didelis kiekis saulės šviesos ir kokie esame pasyvūs, kai oras apsiniaukęs arba yra tamsu. Šviesa ir jos kiekis neturi būti per daug aktyvus ar per daug mažas. Svarbu, kad apšvietimas neerzintų dirbančiojo. Darbo vieta be natūralios šviesos, gali būti tik laikina darbo zona. Įrengiant biurą, reikia atsižvelgti į lango dydį, stalų sustatymą bei kiek pietinė saulė kaitina darbo vietą. Kiekvienas gerai žinome, kad saulė teka rytuose, eina per pietų zoną, o leidžiasi vakaruose. Bet kai reikia parinkti stalo vietą, šios žinios dažnai pamirštamos. Idealių vietų nėra. Tačiau norint didesnio darbingumo ir komforto, langai turėtų būti vakarų pusėje. Be to, ir šviesa joje yra ramesnė. Langai pietų pusėje taip pat nėra blogai, bet tokia jų padėtis reikalauja papildomų investicijų ir demesio.
Dirbtinė šviesa taip pat turi pagrindines charakteristikas. Yra trys diapazonai: „cool light“, „day light“ ir „warm light“. Darbinėje aplinkoje reikalinga dienos šviesa („day light“), nuo 4,5 iki 5,5 tūkstančių kelvinų. Pastarieji nusako temperatūros spalvą ir spektrą, kuriuos skleidžia šaltinis. Kitas aspektas – virpėjimas, atsirandantis dėl tam tikrų pulsacijų, kurias atlieka šviesos skleidėjas. Dažnai taupant lėšas, darbo erdvėse dienos šviesos lempos jungiamos per seno tipo paleidėjus, kurie tik didina žmogaus nuovargį ir sukelia nereikalingas emocijas.

Baldas pagal darbuotoją

Rengiant darbo vietą reikšmingas baldo aukštis, dydis ir spalva. Pagal Feng Shui itin svarbu baldo proporcijos dirbančiam žmogui. Pas mus priimtina naudoti unifikuotus baldus, kurių aukštis nuo 1.72 iki 1.75 cm. Bet kiek yra darbuotojų, kurių ūgis neatitinka standartų? Todėl vien kėdės reguliuojamas aukštis šios problemos neišsprendžia. Atsisėdus taip, kad keliai sudarytų statų kampą, bus pastebima, ar stalas yra tinkamame aukštyje.
Galima pateikti pavyzdį apie vokiečius, kurie itin kreipia dėmesį į savo darbuotojus. Jie sukuria komfortiškas darbo vietas, gamina stalus, prie kurių žmogus gali dirbti stovėdamas ar sėdėdamas. Todėl ir kėdės, ir stalo aukštis turi būti kintantis. Žmogus, kylantis karjeros laiptais, palieka savo senąją darbo vietą, į kurią ateina kitas darbuotojas. Esant tokiems baldams, jis lengvai gali prisitaikyti prie naujos vietos.
Dažnas verslininkas pasakys, jog tokių baldų įsigijimas reikalauja didelių lėšų. Bet kiek tada vertas darbuotojo darbingumas? Renkantis stalo dydį, patartina atsižvelgti į daiktų kiekį, kuris privalės būti ant darbo stalo. Vadybininkui pakanka 1.40 cm., o buhalteriui būtinai reikia ne mažesnio kaip 1.80 cm. dydžio stalo.
Jei darbas reikalauja mažiau atsakomybės, stalo spalva rekomenduotina šviesenė. Kitu atveju – tamsesnė. Spalva turi įtakos mūsų emociniam stabilumui ir yra atsakinga už žmogaus jausmingumą. Šviesenė labiau tonizuoja. Ji nekuria atsiplaidavimo poreikio, neima mieguistumas. Tamsenė spalva – ramina. Todėl ji renkama vadovams, kurie patiria itin daug įtampos.

Garsai darbo aplinkoje

Darbingumui kenkia ne tik perteklinis triukšmas, bet ir visiška tyla. Darbo vietoje tam tikras decibelų kiekis privalomas, netgi vadovų zonose. Yra išskiriami aukšti, žemi ir vidutiniai garso tonai. Pastarieji neerzina dirbančiojo, todėl jie priimtini darbo zonose. Garso aukštis neturi būti aukštesnis kaip 30-35 decibelai. Tačiau neretai darbuotojai susiduria su iš gatvės girdimu triukšmu. Tai – dažniausiai žemo diapazono garsai, kurie juos erzina. Šiuo atveju, svarbus darbinių zonų pasirinkimas. Jeigu biuras per du aukštus, vadovų zona turėtų būti aukštutiniame aukšte, kitų – žemutiniame. Norint sušvelninti triukšmą, didesnes investicijas reikėtų skirti langams. Tinkami langai – hermetiški, ne vibruojantys.

Spalvos darbo vietoje

Jei į darbo vietą ateina žmonės, tada labai svarbu darbinės zonos spalva. Nuo to priklauso, ar suvaldysite ateinančių žmonių emocijas. Todėl patartina rinktis šiltus tonus, pavyzdžiui gelsvus, rausvus, žalsvus. Jeigu koncentruojamasi tik į darbą, rekomenduotina rinktis tamsesnius ir sodresnius sienų spalvų tonus.